wtorek, 18 grudnia 2012

KWIAT KOBIECOŚCI - Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Zostałam poproszona o przybliżenie działalności stowarzyszenia KWIAT KOBIECOŚCI, której założycielką jest Pani Ida Karpińska - http://www.kwiatkobiecosci.pl/.  
Każda z Was powinna wiedzieć o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o badaniu cytologicznym i wczesnym wykryciu raka szyjki macicy.  
Tak naprawdę to badanie może uchronić nas przed śmiercią.


NIE POZWÓL, ABY RAK SZYJKI MACICY DOTKNĄŁ CIEBIE I TWOJĄ RODZINĘ.
REGULARNIE WYKONUJ CYTOLOGIĘ .

Ida Karpińska założycielka Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat Kobiecości".
Kwiat Kobiecości pomaga kobietom, które walczą z chorobą oraz edukuje i przestrzega zdrowe kobiety, zachęca do profilaktyki, regularnych badań i szczepień. Ida Karpińska mówi, że teraz czuje się silna, ma ogromną energię do działania i chce uchronić inne kobiety przed tym co sama przeszła.


CODZIENNIE 10 KOBIET DOWIADUJE SIĘ O RAKU SZYJKI MACICY, AŻ 5 Z NICH UMIERA


5 POLEK DZIENNIE UMIERA NA RAKA SZYJKI MACICY

A NA ŚWIECIE CO DWIE MINUTY JEDNA KOBIETA UMIERA Z POWODU RAKA SZYJKI MACICY 

 Rak szyjki macicy to choroba, której można skutecznie zapobiegać. Regularne wykonywanie cytologii daje szansę na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Przedinwazyjny rak szyjki macicy jest w 100% wyleczalny.

W Polsce trzeba budować świadomość raka szyjki macicy i edukować kobiety. 
Kobieta świadoma jest partnerem lekarza w rozmowie o jej zdrowiu.

W chwili obecnej profilaktyka raka szyjki macicy polega na przeprowadzaniu cyklicznie badań cytologicznych oraz stosowaniu szczepionki przeciwko niektórym typom wirusa HPV. Trzeba przy tym pamiętać, że szczepienia nie zastąpią wykonywanego regularnie badania cytologicznego. Jego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowych zmian komórkowych w obrębie szyjki macicy, najlepiej we wczesnym stadium, zanim przekształcą się one w komórki nowotworowe. Możliwość postawienia prawidłowej diagnozy jest jednak w znacznym stopniu zależna od jakości przyrządu użytego do wykonywania wymazu z szyjki macicy oraz właściwej techniki pobrania materiału komórkowego.

 Niestety w większości gabinetach wciąż badanie to jest przeprowadzane za pomocą zwykłej szczoteczki, wacika albo szpatułki - niestety wiele kobiet nie wie, że istnieje Rovers®Cervex-Brush® .

                               zwykła szczoteczka                wacik                      szpatułka
Badanie takie powinno być przeprowadzane za pomocą takiej oto szczoteczki:


Tutaj można się dowiedzieć więcej na temat tej szczoteczki !!


 DOBRZE ZROBIONA CYTOLOGIA RATUJE ŻYCIE !


!! STOP !!
!!RAKOWI SZYJKI MACICY !!
 PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY
CO WARTO WIEDZIEĆ:


 
 OKOŁO 80% KOBIET PRZYNAJMNIEJ RAZ W ŻYCIU JEST ZAKAŻANYCH WIRUSEM HPV I NAWET O TYM NIE WIE.

NA RAKA SZYJKI MACICY ZAPADAJĄ NAJCZĘŚCIEJ KOBIETY POWYŻEJ 40 ROKU ŻYCIA, DO ZAKAŻENIA W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW DOCHODZI W WIEKU 20-30 LAT. 

KAŻDEGO DNIA AŻ 10 POLEK SŁYSZY DIAGNOZĘ - "MA PANI RAKA SZYJKI MACICY", UMIERA 5 Z NICH. RAK SZYJKI MACICY - RAK JAJNIKA

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie. 
Jest skutkiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV. Profilaktyka powinna składać się z profilaktyki pierwotnej czyli szczepienia, oraz profilaktyki wtórnej czyli cytologii. Cytologia powinna być wykonywana raz do roku specjalną szczoteczką cytologiczną spełniającą wymagania jakościowe w badaniach masowych rekomendowanych przez Unie europejską. Kobieta w późniejszym wieku powinna również rozważyć zaszczepienie się. Wcześniej musi jednak wykonać test na obecność wirusa HPV i porozmawiać z ginekologiem. Prezerwatywa nie chroni przed zarażeniem wirusem HPV.  Wykryte zmiany nowotworowe we wczesnym stadium są możliwe do usunięcia poprzez np. konizację szyjki macicy (czyli częściowe jej wycięcie) i dają kobiecie możliwość normalnego funkcjonowania, a nawet posiadania potomstwa.

Rak jajnika to nowotwór złośliwy występujący głównie u kobiet w wieku po 45 roku życia, ale młode kobiety równiez powinny na niego zwrócić uwagę, gdyż coraz częściej dotyka to także młodych kobiet. Rak jajnika rocznie dotyka ok 3400 kobiet w Polsce. Cechuje się wyższą śmiertelnością niż rak szyjki macicy. Co roku na raka jajnika umiera ok 2500 Polek. Aż 50% zdiagnozowanych pacjentek przegrywa walkę z tym nowotworem, nie przeżywa 5 lat. Rak jajnika nazywany jest "cichym zabójcą", gdyż rozwija się niemalże bezobjawowo. Kobiety oraz lekarze powinni zwrócić uwagę na niespecyficzne oznaki choroby takie jak: biegunki, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, uczucie pełności w jamie brzusznej, brak apetytu, powiększenie obwodu brzucha, ból brzucha, uczucie zmęczenia, osłabienie, nietrzymanie moczu lub częste oddawanie moczu. W zaawansowanym stadium rak jajnika objawia się tzw. wodobrzuszem ( nagromadzenie się płynu w jamie otrzewnowej).
 Główne czynniki ryzyka występowania raka jajnika to predyspozycje genetyczne (występowanie raka piersi/raka jajnika w rodzinie), wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza, bezdzietność. Również na raka jajnika może wpływać niezdrowy tryb życia (wysokotłuszczowa dieta, otyłość). Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG dopochwowego mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium.
  


Kobiety nie muszą chorować i umierać z powodu raka szyjki macicy. Dzięki badaniom cytologicznym można w porę wychwycić pierwsze zmiany w obrębie szyjki macicy i skutecznie je leczyć. Najbardziej optymalną formą profilaktyki jest połączenie regularnie wykonywanych badań cytologicznych ze szczepieniem.

DZISIAJ MOŻEMY SKUTECZNIE SIĘ BRONIĆ PRZED TĄ ŚMIERTELNĄ CHOROBĄ. 


! ! BADAJCIE SIĘ DZIEWCZYNY ! ! 

Czy spotkałyście się z badaniem cytologicznym przy pomocy takiej szczoteczki? 
 

2 komentarze:

  1. Każda z Nam powinna o tym pamiętać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jeszcze nie miałam badania taką szczoteczką, chyba będę musiała zapytać o to moją lekarkę. Ale badam się regularnie, bo wiem czym jest rak szyjki macicy i jak łatwo przegapić jego objawy. I wszystkie moje koleżanki też gonię na regularne wizyty. Należy o tym mówić, bo wciąż bardzo wiele kobiet zupełnie się tym nie przejmuje, a później może być już za późno :(

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)
Komentarze z reklamami albo wpisami typu "obserwuję - zapraszam do mnie", "obserwuj" będą ignorowane i usuwane.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...